تبلیغات
وبلاگ خبری پایگاه نیوز - نشنال اینترست: آمریكا بایستی حق غنی سازی اورانیوم ایران را برسمیت شناسند

وبلاگ خبری پایگاه نیوز
 
نشریه "نشنال اینترست" در گزارشی به قلم "جفری کمپ" و "جان آلن گی" تحت عنوان "تبعات سنگین جنگ با ایران"، به بررسی آثار و تبعات حمله نظامی احتمالی آمریكا و رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته ای كشورمان پرداخته است.
نویسندگان این گزارش اذعان می كنند كه افزایش قیمت نقت در اثر حمله نظامی احتمالی به ضرر غرب است، در آن زمان روابط آمریكا با رژیم صهیونیستی و قدرتهای اروپایی هم خدشه دار خواهد شد و در نهایت معترف است كه ایرانیان باكی از جنگ ندارند و می توانند به بازسازی كشورشان بپردازند.در پایان نویسندگان به دولت آمریكا توصیه می كنند كه ایران هسته ای و حق غنی سازی اورانیوم توسط كشورمان را برسمیت شناسد زیرا این مسئله برای آمریكایی ها كم هزینه تر است.

نویسندگان مقاله با طرح پرسش هایی به تبعات حمله نظامی آمریكا علیه كشورمان پرداخته و اظهار داشته اند "براستی تبعات چنین جنگی چه خواهند بود؟ چه بدیل های در مقابل آن قرار دارد؟ كتاب جدید ما تحت عنوان "ایران: تبعات سیاسی، نظامی و اقتصادی به پاسخگویی به این پرسش ها پرداخته است."

نویسندگان در این مقاله با اذعان به قدرت كشورمان در سطح منطقه می افزاید "رهبر ایران به صراحت فرموده كه در صورت هرگونه تجاوز نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران ایرانیان به سرعت واكنش نشان داده و به اقدامی متقابل دست خواهند زد. در این میان جنبش "حزب الله" لبنان نیز توانایی بالایی برای انجام اقدامات لازم و پاسخی دندان شكن به رژیم صهیونیستی دارد. جمهوری اسلامی ایران همچنین زیردریایی و موشك های بسیاری را در اختیار دارد كه می توانند اهداف تعیین شده دشمن را مورد هدف و حمله قرار دهند. احتمالا پاسخ متقابل جمهوری اسلامی ایران علیه كشتی های آمریكایی در سواحل خلیج فارس و در تنگه هرمز خواهد بود. در صورتی كه ایرانیان چنین كاری را با موفقیت انجام دهند انسداد در حمل و نقل نفت ایجاد شده و باعث ایجاد شوكی عظیم در بازار نفت و در پی آن اقتصاد جهانی می شود. این مسئله از آن رو قابل توجه است كه تقریبا یك پنجم از حمل و نقل نفت جهانی از تنگه هرمز صورت می گیرد."

نویسندگان مقاله در ادامه با اذعان به پیش بینی ناپذیر بودن واكنش كشورمان در مقابل حمله نظامی احتمالی می افزایند "واكنش ایران و موشك های بالستیك آن كشور برای هر كشور متجاوزی غیر قابل پیش بینی خواهد بود. چنین پاسخی از سوی ایران می تواند سیاست آمریكایی ها و نقشه های آنان را در منطقه برهم زند و باعث شود تا دولت آمریكا با گرفتاری ای دائمی مواجه شود."

نویسندگان مقاله در ادامه به تبعات منفی اقتصادی چنین حمله ای می پردازند و می افزایند "تبعات اقتصادی آغاز چنین جنگی برای كشور متجاوز بسیار سنگین خواهد بود. این مسئله به ضرر كشورهای غعربی نیز خواهد بود زیرا باعث افزایش بهای جهانی نفت خواهد شد. نبایستی تاثیر این مسئله بر بهای نفت را دست كم گرفت. افزایش 10 دلاری هر بشكه نفت جهانی هم می تواند میلیارد ها دلار بر اقتصاد آمریكا لطمه وارد سازد. اغاز جنگ می تواند وضعیت را به حالتی برساند كه هر بشكه نفت به قیمت جهانی 200-150 دلار فروخته شود. این شرایط می تواند به بسیاری از دولتهای جهان لطمه بزند."

وی در ادامه می افزاید "در این میان كشورهای آسیایی نیز لطمه شدیدی خواهند دید. آنان خریداران اصلی نفت از كشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس هستند. در این میان روابط میان اتحادیه اروپا و آمریكا نیز به همین خاطر لطمه خواهد دید. در این میان نكته مشخص آنست كه ایران می تواند باز دیگر به بازسازی اقتصادی و بازیابی قدرت نظامی بپردازد."

نویسندگان این مقاله در ادامه می افزایند كه جنگ نه تنها باعث تضعیف ایران نمی شود بلكه ایرانیان بخوبی می توانند بر تبعات احتمالی آن غلبه نمایند و در این باره می نویسند "در صورت حمله نظامی احتمالی علیه تاسیسات هسته ای ایران و افزایش قیمت جهانی نفت اكثر كشورهای جهان بدلیل شوكی كه با آن مواجه شده اند بیش از پیش تشویق خواهند شد تا روابط خود با ایران را بهبود بخشند و از آن كشور نفت خریداری نمایند."

نویسندگان مقاله در ادامه به مخاطرات جنگ برای غربی ها اذعان كرده و می افزایند "تبعات و تهدیدهای ناشی از جنگ برای كشورهای غربی خطرناك هستند. هیچ تضمینی وجود ندارد كه حمله نظامی برنامه هسته ای ایران را متوقف سازد. ایران می تواند در صورتیكه تاسیسات هسته ای اش مورد حمله قرار گیرد بار دیگر از نو آن را بسازد."

تحلیلگران سیاسی این مقاله با اشاره به نقش جنگ طلبانه رژیم صهیونیستی می افزایند "احتمالا آمریكایی ها خواهان آغاز حمله ای نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران نخواهند بود. این "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی است كه علاقه ای زیادی به حمله علیه ایران دارد. در صورت حمله رژیم صهیونیستی علیه ایران دولت آمریكا نیز وارد جنگ خواهد شد و این مسئله باعث خواهد شد تا روابط آمریكا و رژیم صهیونیستی لطمه ببیند. نظرسنجی ها نشان می دهند كه اكثریت شهروندان آمریكایی مخالف اقدام نظامی احتمالی آمریكا علیه ایران هستند."

نویسندگان مقاله در انتها به دولت آمریكا توصیه می كنند كه در مورد برنامه هسته ای كشورمان و مذاكرات پیرامون آن پیشنهادات بهتری را به جمهوری اسلامی ایران ارائه دهند و در این باره می افزایند "در این میان بایستی گفت كه برنامه هسته ای ایران نگران كننده نیست. آمریكایی ها می بایستی برای پیشبرد مذاكرات هسته ای پیشنهادات بهتری را به تهران ارائه دهند. در این میان دولت اوباما می بایستی واقع بین باشد. پذیرش حق غنی سازی اورانیوم ایران در سطح محدود از سوی دولت آمریكا بسیار بهتر از استفاده از گزینه نظامی علیه آن كشور است. برسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم ایران هزینه كمتری برای آمریكایی ها و سایر كشورهای غربی خواهد داشت."
منبع:باشگاه خبر نگاران جوان
طبقه بندی: بخش خواندنی ها، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 فروردین 1392 توسط مهرداد مؤذنی
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}