تبلیغات
وبلاگ خبری پایگاه نیوز - اخلاق انتخاباتی در بیانات مقام معظم رهبری

وبلاگ خبری پایگاه نیوز
 
در این ایام منتهی به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری رعایت اصول و ارزش‌ها دینی و اخلاقی در عرصه سیاسی کشور از سوی کسانی که در عرصه انتخابات فعال هستند، به ویژه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، بیش از همیشه انتظار می‌رود.
هر روز که به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیکتر می‌شویم با بالا گرفتن تحرکات انتخاباتی نامزد‌ها، شاهد هستیم، در پاره‌ای از موارد خصوصا طرفداران نامزد‌ها مطالبی را مطرح می‌کنند و فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که گاهی موجب تنش در جو سیاسی کشور می‌شود و بعضا فضای سیاسی را ملتهب و چالش‌های ناخواسته‌ای را دامن می‌زنند که برازنده نظام سیاسی کشور ما و شخص گوینده و یا نامزد مورد نظر وی نیست.

در این ایام رعایت اصول و ارزش‌ها دینی و اخلاقی در عرصه سیاسی کشور از سوی کسانی که در عرصه انتخابات فعال هستند، به ویژه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، بیش از همیشه انتظار می‌رود.

با نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست‌جمهوری باشگاه خبرنگاران به بازخوانی رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره چگونگی انجام تبلیغات، مناظرات فعالیت‌های انتخاباتی پرداخته است که ضرورت دارد کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری این بیانات را که به منزله منشور اخلاقی انتخابات است سرلوحه اعمال و برنامه‌های خود قرار دهند.


***کسی که صندلی ریاست‌جمهوری را برای نان و نام و مقاصد سیاسی خود دنبال می‌کند به درد مردم نمی‌خورد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 18 دی‌ماه 1378 درباره ضرورت انجام کار با نیت خدایی می‌فرمایند: آن کسانی که خود را برای نامزدی آماده کرده اند، نیت خود را نیت خدایی کنند و برای خدمت بیایند؛ آن کسی که صندلی و این پست و این برگزیدگی را برای نان و نام و مقاصد سیاسی خود دنبال می‌کند، به درد این مردم نمی‌خورد.

ایشان 29 خرداد 1379 درباره همین موضوع  تصریح می‌کنند: بدون کمک الهی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم؛ و کمک و رحمت الهی جز با توجّه و توسّل به او، جز با شستشوی دل، جز با خالص کردن نیّت، جز با کنار گذاشتن هدف‌های حقیر و کوچک شخصی میسّر نخواهد بود؛ و این انقلاب، با این روحیه و با این حالت پیروز شد.


***كار را با اخلاص و برای خدا انجام دهید چون کار شما برای اداره یک کشور "اسلامی" است

مقام معظم رهبری 2 شهریور 1377 می‌فرمایند: من به برادران و خواهران یك توصیه عرض مى‌كنم، كار را بااخلاص و براى خدا انجام دهید؛ چون كار شما براى اداره یك كشور اسلامى است و این آن چیزى است كه خداوند متعال بزرگترین عبادت‌ها را در این حد نمى شناسد. واقعاً اگر شما عالیترین عبادات فردى را محاسبه كنید، در قبال این قرار نمى گیرد كه انسان براى اداره یك كشور به شكل اسلامى تلاش كند. این از همه تلاش‌هاى فردى - اگر با اخلاص انجام گیرد - بالاتر است.

ایشان 7 خرداد 1376 تاکید می‌کنند: بیش از همه چیز،‌ خدا را در نظر داشته باشیم؛‌ این مهم است.


***ضرورت "آمادگی"، "استعداد" و "تعهد" برای انجام کار

12 مرداد 1372 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سه مسئولیت و آمادگی که باید در مسئولین وجود داشته باشد، عنوان می‌کنند: اول اینكه، برای نفس كار و عمل آماده باشد.

دوم، مساله آمادگی و استعداد و تعهد برای انجام كار است؛‌ به همان نحوی كه سیاست‌های كلی و برنامه‌های اساسی كشور آن را اقتضا می‌كند.


***بهره‌گیری از حمایت الهی با حفظ ایمان، تقوا و عمل صالح در میدان توطئه تبلیغاتی

معظم‌له همچنین 29 شهریور 1374 می‌فرمایند: مادامی که شما ایمان و تقوا و عمل صالح را برای خودتان حفظ می کنید؛ تمام قدرت خدا، تمام نوامیس طبیعت و تمام امکانات یک گروه برگزیده در اختیار شماست. در میدان سازندگی، در میدان توطئه تبلیغاتی، در میدان مبارزه و تهاجم فرهنگی، در میدان خُلقیّات مردم ... .

رهبر انقلاب درباره ضرورت گسترش روح ایمان و تقوا متذکر می‌شوند:

نكته مهم دیگر عبارت از گسترش روح ایمان و تقوا در تمام رده‌های شماست.(27 فروردین1370)

نظام را باید بر پایه تقوا حفظ كرد؛ راه تقوا هم ذكر خداست.(23 تیر 1370)


***تاکید بر حفظ طهارت و تقوا و پاكیزگی در عمل

ایشان در تاریخ 12 مرداد 1372 با تاکید بر ضرورت حفظ طهارت و تقوا و حفظ پاكیزگى در عمل و اجتناب از هرگونه خداى ناكرده اختلاط با اهداف غیر مشروع یا اهداف غیر مقبول و غیراخلاقى است، می‌فرمایند: مدیر خوب، مدیرى است كه هر كارى را به عهده مى‌گیرد، با رعایت اصول اخلاقى صحیح، انجام دهد. در نظام اسلامى، چیزى كه به شدّت با آن مقابله مى‌شود، رسوخ فساد است. در نظام اسلامى، با اعتقاد بد و نادرست، این‌طور مقابله نمى‌شود كه با عمل غیر صحیح و عمل غیراخلاقى و خداى ناكرده رسوخ فساد مبارزه مى‌شود.


***عمده مشكلات ملت‌ها این بوده است كه مسئولان همتشان فقط برطرف كردن مشكلات مردم نبوده است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 4 خرداد 1378 درباره ضرورت همت و دلسوزی برای رفع مشكلات مردم خاطر نشان می‌کنند: عمده مشكلات ملت‌ها به خاطر این بوده كه مسئولان دلسوزی كه همتشان فقط برطرف كردن مشكلات مردم باشد،‌ در میان آنها نبوده اند و یا كم بوده اند.


***امید مردم را حفظ کنید/مساله معیشت قطعا در اولویت اول است

رهبر معظم انقلاب 29 خرداد 1379 خطاب به مسئولین کشور می‌فرمایند: ... اولویت اول برای شما این است كه امید مردم را حفظ كنید.مساله معیشت قطعا در اولویت اول است... اولویت‌ها را پیدا كنید.


***سیاست یعنی اداره درستِ جامعه؛ این جزو دین است

ایشان 5 مرداد 1381 درباره معنای سیاست از نظر اسلام عنوان می‌کنند: سیاست به معنای پشت هم‌اندازی و فریب و دروغ گفتن به افکار عمومی مردم، مطلوب اسلام نیست. سیاست یعنی اداره درستِ جامعه؛ این جزو دین است.


***مسئولین نظام جمهوری اسلامی باید دندان لذلیذ بی‌شماری را بکنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 26 خرداد 1372 در توصیه به مسئولان نظام جمهوی اسلامی می‌فرمایند: {مسئولین} این خدمت و این مسئولیت را برای بهره دنیای خودشان نخواهند. افراد مسئول در این نظام، باید دندان لذلذ بی‌شماری را بکنند از خیلی لذت‌ها باید بگذرند.
طبقه بندی: پیک رهبری، 
برچسب ها: اخلاق انتخاباتی در بیانات مقام معظم رهبری،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 فروردین 1392 توسط مهرداد مؤذنی
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}