تبلیغات
وبلاگ خبری پایگاه نیوز - بحران در قاره سبز و ینگه دنیا در سالی که گذشت: از اسپانیا تا یونان و ...

وبلاگ خبری پایگاه نیوز
 
اروپا و آمریکا در سال گذشته با بحرانهای متعددی مواجه شدند که از اعتصاب ها و تظاهرات ها گرفته تا رکود و تورم و بیکاری پایه های اقتصادی این کشورها را هر روز سست تر و سست تر کرد.


*** آمریکا
همانگونه که تورم در اروپا از بازار تخم مرغ آغاز شد، تورم در آمریکا با رشد 62 درصدی بهای بنزین در ابتدای سال 91 به چشم خورد. 
در مدت فقط 3 ماه ، قیمت بنزین در آمریکا 62 درصد افزایش یافت که البته قیمت گاز طبیعی هم از این امر مستثنی نماند.
فقط در ماه مارس(اسفند 90)، قیمت بنزین در این کشور با افزایش 17درصدی همراه شد که این روند در سال 91 هم ادامه داشت. 

**نظام سرمایه داری فریاد آمریکایی را دراورد
در ابتدای سال 91، فعالان جنبش تسخیر در آمریکا، در برابر بازار بورس نیویورک تظاهرات و به طمع ورزی شرکت های خصوصی در این کشور و نظام سرمایه داری اعتراض کردند.
جنبش تسخیر وال استریت که به نام "جنبش 99 درصدی" نیز شناخته می شود، شرکت های خصوصی را به نفوذ در ارکان سیاسی آمریکا و عمل به سود یک درصد ثروتمند این کشور متهم می کنند.
جنبش تسخیر سپتامبر 2011 در نیویورک پدید آمد و تظاهر کنندگان به مرور، در سراسر آمریکا، اردوگاه هایی برای خود ایجاد کردند و خواهان تغییرات اساسی در نظام سیاسی و اقتصادی آمریکا شدند. با این حال، درخواست های آنان با سرکوب شدید پلیس روبرو شد و نیروهای پلیس تقریبا در همه شهرهای بزرگ آمریکا، این اردوگاه ها را برچید.

**بحران مسکن
بحران مسکن در آمریکا شهروندان این کشور را مجبور به ساخت خانه های کوچک کرد.
آمریکایی ها که علاقه خاصی به خانه های بزرگ دارند و متوسط خانه ها در این کشور به230 متر مربع می رسد، مجبور به زندگی در خانه های کوچک شدند.

**تسریع روند بی خانمانی در آمریکا
در شرایطی که اوضاع بحران اقتصادی آمریکا بدتر می شد، آمار نشان داد شمار بیشتری از آمریکایی ها در آستانه مصادره خانه هایشان قرار گرفتند. نیمی از این املاک مصادره شده ، خانه های مسکونی بودند. بانکهای آمریکا، املاکی را که مالکان آنها قادر به بازپرداخت وامهایشان نبودند مصادره می کرد. مصادره خانه ها یکی از عواقب بحران اقتصادی آمریکا است که در سال 2008 به نقطه اوج خود رسید.
 
**بزرگترین ورشکستگی شرکت حقوقی در آمریکا
یکی از مشهورترین دفاتر وکلای آمریکایی موسوم به دیوتی اند لوبوف به علت بدهی کلان در سال گذشته اعلام ورشکستگی کرد.

این دفتر وکلا بیش از هزار و شش وکیل و 26دفتر در سراسر جهان داشت.
این بزرگترین ورشکستگی شرکتی حقوقی در آمریکا به حساب آمد.

**رکود در میزان اعتماد مصرف كنندگان  
اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی در سال مذکور به طور غیرمنتظره ای کاهش یافت و به پایین ترین میزان رسید.
شمار آمریکاییهایی که انتظار داشتند فرصت های شغلی در کشورشان کاهش یابد، به بالاترین میزان رسید و این مسئله موجب شد تا نگرانیها درباره اینکه مصرف کنندگان هزینه ها و مخارج خود را کمتر کنند افزایش یابد. 
آهنگ کند افزایش دستمزدها هم در این کشور موجب شد تا شهروندان آمریکایی در تامین مخارج زندگی خود با مشکل مواجه شوند .

**رتبه اعتباری آمریکا در سراشیبی سقوط
موسسه اعتبارسنجی استاندارد اند پورز؛ سال گذشته رتبه اعتباری این کشور را از بالاترین سطح خود طی سالهای متمادی به درجه AA+ کاهش داد.
 این موسسه طی گزارشی اعلام کرد که هنوز به سیستم سیاستی این کشور برای بالابردن رتبه اعتباری آن اعتماد نداشته و چشم انداز منفی بدهی ها و کسری بودجه این کشور به احتمال زیاد، رتبه اعتباری آن را تنزل خواهد داد. 

به اعتقاد این موسسه اعتبارسنجی، اقتصاد آمریکا هنوز متزلزل است.
 کاهش رتبه اعتباری سال گذشته در این کشور بازار بورس، حجم معاملات و اعتماد به سرمایه گذاری در این کشور را بیش از پیش کاهش داد.
 
**خرده فروشی در رکود
خرده فروشی آمریکا در دی ماه و در ابتدای سال 2013  به کمترین میزان خود در 4 سال گذشته رسید.
زنجیره ای از حوادث از جمله طوفان سهمگین سندی، انتخابات ریاست جمهوری و کشتار دانش آموزان خردسال در کنتیکت موجب این رکود شد. 
همچنین؛ بن بست میان کاخ سفید و کنگره آمریکا بر سر چگونگی کاهش کسری بودجه و نگرانی از رسیدن آمریکا به پرتگاه مالی، مردم این کشور را بیش از پیش درباره آینده ناامید کرد.  
 
**افزایش 16 درصدی کسری تجاری
وزارت بازرگانی آمریکا در 22 دی ماه اعلام کرد کسری تجاری این کشور با افزایش 16 درصدی مواجه شد و به رقم بسیار بالای 48 میلیارد و 700 میلیون دلار رسید.

**افزایش شمار فقرا و بی خانمانهای آمریکایی
در گزارشی در اواخر اسفند ماه مشخص شد آمار افراد بی‌خانمان در شهر نیویورک 19 درصد نسبت به سال 2012 افزایش یافته.
"ائتلاف برای افراد بی‌خانمان" سه‌شنبه (5 مارس، 15 اسفند) با انتشار گزارش "اوضاع بی‌خانمان‌ ها در سال 2013"، اعلام کرد، به طور متوسط، 50 هزار و 135 نفر از شهروندان نیویورک از ماه ژانویه، در پناهگاه‌های اضطراری خوابیده‌اند که این آمار نشان می‌دهد، از آغاز شهرداری مایکل بلومبرگ در سال 2002 تاکنون، آمار افراد بی‌خانمان در نیویورک، 61 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، متوسط اقامت افراد بی‌خانمان در سرپناه‌های اضطراری شهر نیویورک، به رکورد 375 روز رسیده است.
 
*** اروپا:
كارشناسان نشریه اکونومیست در همان ابتدای سال 91، هشدار دادند که بیماری اقتصاد اروپا مجددا در حال بازگشت است .
جورج سوروس هم که در کنفرانسی در ایتالیا صحبت می کرد، گفت: رهبران اروپا متوجه "ماهیت این بحران" نیستند. او گفت اقتصاد آلمان به تدریج ضعیف تر خواهد شد. در حالی که رهبران کشورهای اروپایی بر میزان بدهی ها تمرکز داشتند، بحران اقتصادی "بیشتر یک مشکل بانکی و رقابتی" بوده است و به همین دلیل آنها شیوه های نادرستی را برای حل مساله به کار گرفته اند. او گفت: شما نمی توانید بدهی را با کوچک کردن اقتصاد کاهش دهید و تنها با گسترش آن می توانید از این بحران نجات پیدا کنید.
 
**تورم:
قاره سبز از ابتدای سال 91 تا پایان سال با بیکاری، فقر، رکود، تورم، اعتصاب و اعتراضات مردمی مواجه بود.
نخستین نشانه بحران در بازار اروپا در فروردین ماه 91، با کمبود تخم مرغ و افزایش 55 درصدی قیمت این محصول در اروپا دیده شد.
اجرای مقررات جدید کمیسیون اروپا در مرغداری ها باعث کاهش تولید تخم مرغ در بازار این قاره طی یکسال گذشته شد.
در مقیاس سالانه قیمت تخم مرغ در این قاره 55 درصد افزایش یافته است.
بازار اروپا تا ماه ژوئن(خرداد) 20 درصد کمبود تخم مرغ داشت.

**تظاهرات های ضد نظام سرمایه داری
در ابتدای سال 91، تظاهرات های ضد نظام سرمایه داری هم به دیگر چالش های دولت های این کشور تبدیل شد و مخالفان نظام سرمایه داری در روز "مبارزه با نظام سرمایه داری" تلاش کردند تا بازار بورس میلان و بانک مرکزی اروپا را تسخیر کنند.
15 هزار تن از جوانان ایتالیایی در این اعتراضهای اروپایی تلاش کردند بازار بورس میلان را اشغال کنند. در تداوم تظاهرات ضد سرمایه داری در میلان، گروهی از معترضان به ساختمانهای چند بانک نیز حمله کردند. تنشها با حضور نیروهای پلیس بالا گرفت.

همزمان در آلمان نیز هزاران نفر در خیابانهای شهر فرانکفورت علیه نظام سرمایه داری تظاهرات کردند و به سوی بانک مرکزی اروپا پیش رفتند.
پلیس فرانکفورت برای سرکوب معترضان مخالف نظام سرمایه‌داری به استفاده از اسپری فلفل متوسل شد و دستکم 200 تن را بازداشت کرد و تعداد زیادی نیز زخمی شدند.
این تظاهرات از جنبش "تصرف وال استریت" امریکا که موجی از تظاهرات گسترده را در صدها شهر جهان رقم زد، الهام گرفت.
 
**بحران بیكاری
بیکاری یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی قاره سبز در سال 2012(1391) بود و کشورهای بحران زده اروپا بویژه پرتغال، اسپانیا و یونان بیکاری چشمگیری را تجربه کردند.  
بر اساس آمار آن زمان، یك پنجم ساكنان اروپا بیكار بودند . اما مشکل بزرگتر در پرتغال کمبود کارگر ماهر بود.

**سقوط شاخص اعتماد مصرف کنندگان  
بنا بر ارزیابی های کمیسیون اروپا این شاخص در ماه می(اردیبهشت) به 90 واحد رسید در حالی که در ماه آوریل  92.8 واحد ثبت شده بود. 
کاهش شاخص اعتماد مصرف کنندگان و تولید کنندگان در منطقه یورو ناشی از ضعف اعتماد در کلیه بخش های اقتصادی و به خصوص بخش های صنعتی و توزیع است.

**اروپا صحنه اعتراض مخالفان طرح های ریاضت اقتصادی  
در 27 خرداد ماه بار دیگر بسیاری از شهرهای اروپایی صحنه برپایی تظاهرات گسترده در اعتراض به تدابیر ریاضتی بود.

در شهرهای اسپانیا هزاران نفر به خیابان ها آمدند و نارضایتی خود را از آنچه سوءمدیریت بانک ها و قرار گرفتن کشور در آستانه ورشکستگی خواندند ابراز کردند.
 در پرتغال در همسایگی اسپانیا نیز دهها هزار نفر از مردم در لیسبون پایتخت این کشور در اعتراض به تدابیر ریاضتی تظاهرات کردند.  
 شهر رم پایتخت ایتالیا نیز که سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو محسوب می شود صحنه برگزاری تظاهرات کسانی بود که نگرانند کشورشان بعد از اسپانیا در صف نیازمندان به کمک های مالی قرار بگیرد. 
 تا چند سال قبل کسی حتی احتمال فروپاشی اتحادیه پولی یورو را در ذهن نمی گنجاند اما همان افراد اینک بسیار واقع بینانه درباره این احتمال سخن می گویند.  

**هشدار صندوق بین المللی پول درباره بحران بدهی اروپا  
در تیرماه صندوق بین المللی پول درباره خطرات قابل توجه ناشی از بحران بدهی اروپا بر اقتصاد جهانی و افزایش فشارهای مالی در برخی کشورهای ثروتمند هشدار داد.
صندوق بین المللی پول در ادامه اعلام کرد با توجه به این شرایط باید توجه بیشتری به مقابله با نرخ بالای بیکاری در آینده نزدیک در کشورهای پیشرفته و اتخاذ اقدامات بیشتر برای اطمینان از درستی فعالیت های مالی ، معطوف شود.
این نهاد مالی درباره کشورهای دارای اقتصاد نوظهور نیز توصیه کرد اقدامات بیشتری برای بهبود تقاضای داخلی اتخاذ شود .
 
 
 
***آلمان
**دومینوی ورشکستگی
ورشکستگی در شرکت های آلمانی از شرکت های تولید کننده صفحات خورشیدی استارت خورد.
شرکت کیوسلز آلمان که زمانی از بزرگترین تولیدکنندگان صفحات خورشیدی در جهان محسوب می شد و از استان های شرقی آلمان است، پس از زیان دهی شدید، از ادامه کار ناتوان ماند و اعلام ورشکستگی کرد 

کارشناسان اقتصادی معتقدند، محصولات ارزان قیمت چینی که عرصه رقابت را بر شرکت های آلمانی تنگ کرد و همچنین قطع شدن یارانه های دولتی که دولت آلمان به تولیدکنندگان صفحات خورشیدی می پرداخت به روند دومینوی ورشکستگی شرکت های آلمانی که در این زمینه فعالیت می کنند، دامن زد.
این دومینو سپس گسترده تر شد و به جوانان آلمانی رسید. تعداد جوانان ورشکسته آلمانی نسبت به سال قبل به شدت افزایش یافت.
 همچنین تحقیقات نشان داد که تعداد افراد ورشکسته و مسن بالای 60 سال نیز در آلمان افزایش یافت.
 
**تعمیق شکاف میان فقرا و ثروتمندان در آلمان  
در سوم دی، شمار افرادی که در آلمان با خطر فقر روبرو بودند به بالاترین سطح خود رسید.
در عین حال شکاف میان فقرا و ثروتمندان همچنان ادامه یافت.
نابرابری اقتصادی در تمامی نقاط آلمان، در ایالت‌های ثروتمند در جنوب و ایالت‌های شرقی و غربی این کشور که ثروتمند نیستند دیده شد.
 
 
 
***اسپانیا:
این کشور اروپایی، از ابتدای سال 91 تا زمانی که در نهایت سیاست ریاضت اقتصادی به تصویب رسید، شاهد اعتراضات و اعتصاب بود.
در همین راستا در فروردین سال 91، اعتصاب سراسری 24 ساعته در اعتراض به اصلاح قانون کار و همچنین سیاست ریاضت اقتصادی در این کشور اسپانیا را فراگرفت.

این اعتصاب سراسری در حالی آغاز شد که گروه‌های سندیکایی با در دست داشتن پرچم‌هایی در مخالفت با طرح اصلاح قانون کار خیابان‌های مادرید را اشغال و در برابر شرکت‌های بزرگ، بازار و ایستگاه‌های اصلی حمل و نقل شهری تجمع ‌کردند و برای دولت ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا که تنها صد روز از انتصابش می گذشت، لحظات بحرانی ایجاد کردند. 

دولت راخوی سرخورده از همه جا تنها به بازداشت و درگیری با معترضا متوسل شده بود و وزارت کشور اسپانیا از بازجویی از 33 تظاهر کننده و زخمی شدن سه نیروی پلیس در درگیری‌های پراکنده خبر داد.

**فرار سرمایه های خرد و کلان
خروج سرمایه ها از موسسات مالی اسپانیا به شکل چشمگیری در سال گذشته دیده شد و به دنبال تشدید بحران اقتصادی، بسیاری از سرمایه گذاران خرد و کلان، سرمایه های خود را از این کشور خارج کردند.
اندوخته های شخصی در موسسات مالی اسپانیا در ماه آوریل(فروردین) تا بیش از 30 درصد کاهش یافت.
نرخ بهره وثیقه های اسپانیا در 10 سال گذشته، تا 6.703 درصد افزایش داشته است.

**روند رو به رشد فقر  
شورای اقتصادی و اجتماعی اسپانیا در گزارش سالانه‌ای با اشاره به اینکه سیاست‌های ریاضت اقتصادی به بروز بحران نابرابری اقتصادی منجر می‌شود هشدار داد که اسپانیا به سرعت در حال فقیر شدن است.
شورای اقتصادی و اجتماعی اسپانیا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت اقتصادی این کشور اعلام کرد که ریاضت‌های اقتصادی دولت در بخش‌های آموزشی و بهداشت می‌تواند به بروز بحران نابرابری اقتصادی منجر شود.


یکی از کارشناسانی که در تهیه این گزارش مشارکت داشته است می گوید: ما می دانیم که کشورهایی وجود دارند که دو یا سه نسل از سیستم آموزشی محروم مانده‌اند. از طرفی ما می دانیم که در برخی از کشورها نسل جوان حتی نمی‌تواند وارد بازار کار شود.
گزارش اخیر اعلام کرد که شاخص محرومیت مردم از خدمات اجتماعی بسیار بالا است.  
بحران اقتصادی ومالی در اسپانیا بر نسل های جوان این کشور تاثیر منفی زیادی گذاشته به طوری که اکنون یک چهارم جوانان زیر 20 سال در این کشور در فقر بسر می برند.
 
**کاهش سه درجه ای رتبه اعتباری اسپانیا
موسسه اعتبار سنجی اقتصادی فیچ بار دیگر رتبه اعتباری اسپانیا را سه درجه دیگر کاهش داد.


رتبه اعتباری اسپانیا از "آ” به سه "ب” سقوط کرده است.
 
**تصوب لایحه بودجه ریاضتی 2012 
در روز پنجشنبه 8 تیر، نمایندگان پارلمان اسپانیا لایحه بودجه بسیار ریاضتی سال ۲۰۱۲ این کشور را که در آن بیش از ۲۰۷ میلیارد دلار صرفه جویی به منظور کاهش کسری بودجه عمومی کشور به ۵.۳ درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شد ، به صورت قطعی تصویب کردند.
دولت محافظه کار ماریانو راخوی در تلاشی برای کاهش کسری بودجه عمومی که به هشت و نه دهم درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۱ رسید، این کار را انجام داد.
 
**پارلمان اسپانیا بودجه ریاضتی 2013 را تصویب کرد
در اول دی ماه پارلمان اسپانیا در ادامه سیاست‌های ریاضت‌طلبانه اقتصادی دولت برای جبران کسری بودجه این کشور، با بودجه ۳۹ میلیارد یورویی (۵۲ میلیارد دلاری) سال ۲۰۱۳ موافقت کرد.
بر مبنای بودجه سال ۲۰۱۳ اسپانیا، حقوق کارکنان بخش عمومی این کشور برای سومین سال متوالی بدون افزایش باقی ماند و بودجه وزارت‌خانه‌های این کشور نیز به طور متوسط ۸.۹ درصد کم شد.
 
**افزایش بی سابقه هزینه کالا و خدمات
در اسپانیا در ابتدای سال 20130دی ماه) 20بهای برق و گاز صرفی رشد چشمگیری یافت.
هزینه حمل و نقل ریلی و هوایی نیز افزایش یافت. بهای آب، هزینه پارکینگ و هزینه خدمات پستی نیز افزایش داشت. 

**روند نزولی تولیدات  
طبق آمارهای منتشره موسسه بین المللی آمار (INE)  تولیدات صنعتی کشور اسپانیا در ماه دسامبر 5.9 درصد در طول یک دوره یکساله کاهش داشت.
 این درحالی است که آمارها زمانی منتشر شد که بانک اسپانیا از افت 1.3 درصدی این کشور خبر داد.
 
**خودکشی زوج سالمند بر اثر بحران مالی
در تاریخ 25 بهمن با خودکشی یک زوج سالمند اسپانیایی که در آستانه تخلیه خانه خود قرار داشتند، بحران اقتصادی در اسپانیا ابعاد غمبار انسانی نیز به خود گرفت.
به این زوج سالمند اسپانیایی که در جزیره مایورکا زندگی می کردند، اخطار داده شده بود که به زودی خانه آنان توقیف خواهد شد و آنان باید هر چه زودتر، آنجا را تخلیه کنند.
پلیس اسپانیا گفته است این زوج، 88 و 69 ساله بودند و در یادداشتی گفته بودند که با توجه به ناتوانی در بازپرداخت بدهی های خود، مجبور به خودکشی شدند.
 
 
 
*** ایتالیا
ایتالیا هم دیگر کشور اروپایی بود که بنزین جرقه بحران را در آن زد.

با اقدام پیشدستانه ایران در تحریم بنزین، قیمت بنزین در ایتالیا به صورت سرسام آوری افزایش یافت و مردم این کشور از این افزایش قیمت، به شدت کلافه شدند.
ایتالیا از نظر قیمت بنزین در زمره گرانترین کشورهای جهان است به همین دلیل این بحران برای آنها بسیار تحمل ناپذیر بود.
مردم ایتالیا میزان استفاده از خودروی شخصی شان را به شدت کاهش دادند و به صورت فزاینده ای به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی روی آوردند.
مردمی هم که از خودروهای شخصی استفاده می کردند، برای پر کردن باک پنجاه لیتری خودروی خود باید حدود 90 یورو پرداخت می کردند.
در ایتالیا ، 60 درصد کل مبلغی که برای خرید بنزین پرداخت می شود به عنوان مالیات به دولت می رسد. مسائل بین المللی درافزایش قیمت بنزین در ایتالیا نقش داشت. براساس آمار سازمان بین المللی انرژی ، ایتالیا حدود 13 درصد از نفت موردنیازش یعنی 138 هزار بشکه در روز را از ایران تامین می کرد و کشورمان در آن زمان اقدامات پیشدستانه ای درمقابله با تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا صورت داد و صادرات نفتی خودش به شش کشور اروپایی از جمله ایتالیا را قطع کرد.
آثار قیمت فزاینده بنزین در ایتالیا فقط به جیب صاحبان خودرو مربوط نمی شود. باید توجه داشت که بیش از 80 درصد کالاهای مصرفی در ایتالیا از طریق خودروهای مختلف جابجا می شوند بنابراین افزایش قیمت بنزین سبب افزایش هزینه برای این کالاها شد. افزایش چشمگیر قیمت کالاهای اساسی مصرفی مردم در آن زمان، به روشنی موید همین مساله بود.

** بیکاری  
این کشور بالاترین نرخ بیکاری خود را در ابتدای سال 91 تجربه کرد.  اقتصاد ایتالیا که سومین اقتصاد مهم منطقه یورو است، در ان زمان دچار رکود شد و میزان بیکاری آن به 9.1 دهم درصد رسید.
 
** ورشکستگی
بحران در بازار کار ایتالیا در سالی که گذشت بیش از دیگر کشورهای اروپای دیده شد.
با گزارش ورشکسته شدن بیش از 11 هزار و 615 شركت در این كشور، همگان به وخامت اوضاع  ایتالیا پی بردند.
سال 2011 میلادی بدترین سال از نظر اعلام ورشكستگی شركت ها در ایتالیا بود كه با این ‌اوضاع وخیم و ناگوار اقتصادی، هم كارفرمایان و هم كاركنان متحمل زیان و بیكاری شدند.
سه عامل اصلی ورشكستگی شركت ها در ایتالیا، محدودیت اعطای اعتبار از سوی موسسات اعتباری، ‌تاخیر در پرداختی ها و كاهش شدید تقاضا از سوی مشتری بود.  
 ایتالیا بعنوان سومین اقتصاد حوزه یورو با بدهی بیش از هزار و 900 میلیارد یورویی روبرو بود و میزان بدهی های این کشور به بیش از 120 درصد دارائی های ملی این كشور رسید.

** قمار  
مردم ایتالیا به علت مشکلات بی شمار اقتصادی به طور بی سابقه ای به قمار و بلیط های بخت آزمایی روی آوردند.
یک میلیون قمارباز در ایتالیای مدرن برای بدست آوردن شانس و ثروت تقلا می کردند که به علت بحران اقتصادی، روز به روز به این آمار اضافه شد.
مشکلات اقتصادی به اندازه ای زیاد شد که نه فقط مردان بلکه زنان و کودکان در خانواده ها نیز به قمار روی آوردند.

ایتالیا بعد از امریکا دومین کشوری است که تجارت قمار در آن رونق دارد.  

** بحران در کارخانه بزرگ آلومینیوم سازی ایتالیا
با تداوم بحرانها، کارکنان کارخانه بزرگ آلومینیوم سازی آلکوا با تحصن در برابر وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا در رم خواستار حمایت دولت و جلوگیری از بسته شدن این کارخانه شدند.  

** تداوم رکود اقتصادی
بانک مرکزی ایتالیا در ابتدای سال 2013(29 دی) اعلام کرد اقتصاد این کشور سال 2013 نیز در رکود باقی خواهد ماند.
بانک مرکزی ایتالیا پیش بینی کرد رشد اقتصاد این کشور در سال 2013 منفی یک درصد خواهد بود که به این ترتیب این کشور عملا در رکود باقی خواهد ماند.
 
** رکود اقتصادی ایتالیا
در تاریخ 29 بهمن گزارش ها نشان داد كه میزان ركود و بحران اقتصادی در ایتالیا كماكان ادامه داشت.

** سقوط کم سابقه شاخص بورس میلان
در تاریخ 8 اسفند‌ شاخص بورس میلان در واکنش به اعلام نتایج انتخابات این کشور کاهش یافت. 
 

 
*** انگلیس

** اقتصاد انگلیس غرق در چالش ها
اقتصاد انگلیس که پنجمین جایگاه را در جهان دارد، در پایان سال گذشته تا آستانه رکود پیش رفت، اما دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس با اتخاذ تدابیر ریاضتی سخت، کمی آن را بهبود بخشید. 

 
** بحران سوخت
در ابتدای سال 91، بحران سوخت  همچون آمریکا دامنگیر انگلیس هم شد و مردم انگلیس از ترس کاهش عرضه سوخت، مقابل جایگاهها صف کشیدند و این کشور در آستانه "اعتصاب سوختی" قرار گرفت.
 ایجاد صفهای طولانی مقابل جایگاههای بنزین در انگلیس پس از هشدار دیوید کامرون نخست وزیر این کشور صورت گرفت.

** بیکاری
نورث وست ،  لندن ، یورک شایر ، هامبرساید و شرق انگلیس شاهد بیشترین افزایش در نرخ بیکاری این کشور بود.
 رقم بیکاری انگلیس، بدترین رقم این کشور در 17 سال اخیر بود.

طرح ریاضت اقتصادی دولت انگلیس موجب شد تا 100 هزار نفر در این کشور بیکار شوند.

** رکود بازار مسکن  
بنابر اعلام یک موسسه انگلیسی موسوم به "محققان خبره"؛ رکود بازار مسکن در این كشور به بی سابقه ترین میزان خود رسید.
این رکود از زمان بروز بحران مالی و بدهی های هنگفت دولت انگلیس به طور روزافزونی در حال افزایش است که این امر از عدم توانایی شهروندان انگلیسی در پرداخت اقساط و بدهی های خود و نگرانی آنها از امنیت شغلی شان که در نهایت منجر به مصادره خانه این افراد توسط بانک می شود، ناشی شده. 

در واقع متقاضیان مسکن در این کشور هیچ چشم انداز روشنی از آینده شغلی و مالی خود نداشته و ترس از ناتوانی در پرداخت بدهی ها، آنها را از خرید مسکن باز می دارد.
 
** رشد 900 درصدی نرخ بیکاری  
در سال گذشته گزارشی منتشر شد که نشان داد طی 12 سال گذشته نرخ بیکاری جوانان در این کشور 900 درصد رشد داشته.
انگلیس یکی از کشورهای اروپایی است که وضعیت اقتصادی آن چندان مساعد نیست.
 
** اعتصاب،فعالیت مراکز درمانی
پزشکان و پرستاران انگلیس و ولز در دوم تیرماه در اعتراض به تغییرات در پرداخت مستمری بازنشستگی اعتصاب 24ساعته ای را برگزار و فعالیت مراکز درمانی این کشور را مختل کردند.
100 هزار نفر از اعضای اتحادیه پزشکان و پرستاران انگلیس در این اعتصاب شرکت داشتند.  
 با برپایی این اعتصاب گسترده، اجرای عملهای جراحی در بیمارستانهای انگلیس به غیر از عملهای اضطراری لغو شد.
 اعتصاب پزشکان و پرستاران انگلیس نخستین اعتصاب این گروه از جامعه انگلیس از سال 1975 تاکنون بود.  
 
** ناتوانی مردم انگلیس برای تامین سوخت
به علت گسترش فقر در انگلیس عده ای از مردم این کشور در زمستان برای اینکه بتوانند شکمشان را سیر کنند مجبور شدند از گرم کردن خانه هایشان و پرداخت هزینه های تامین انرژی صرفه نظر کنند.

اقتصاددانان در دی ماه به دولت انگلیس هشدار دادند که اقدامات ریاضتی کمکی به مردم و مخصوصا قشر فقیر نمی کند.
 تعداد فقرا روز به روز بیشتر شد چراکه اقتصاد انگلیس باز هم به سمت رکود در حرکت بود.  
بنابراین قیمت مواد غذایی هم گران تر شد.  

** 1.6 میلیون کودک انگلیسی از سرما و فقدان سوخت رنج می‌برند
در یازدهم اسفند نتایج یک تحقیق در انگلیس نشان داد، بیش از 1.6 میلیون کودک انگلیسی با فقر سوخت روبرو هستند.
تعداد کودکان انگلیسی که در خانه های سرد زندگی می کنند نسبت به سال 2010 میلادی رشد چشمگیری داشت.  
 
** رکود در بازار ساخت و سازهای عمرانی
در 15 اسفند گزارشی از رکود در بازار ساخت و سازهای عمرانی انگلیس خبر داد.
مطالعه ای كه پیش از این ‌توسط شبكه انگلیسی مهارت های عمرانی صورت گرفته بود نیز نشان می داد امسال صنعت عمرانی انگلیس با یكی از سخت ترین مراحل خود از زمان جنگ جهانی دوم و طی 5 سال گذشته مواجهه خواهد بود.
بخش عمران انگلیس به دلیل كاهش هزینه های عمومی و افت شدید سرمایه گذاری شاهد سقوط 9 درصدی بازده و از دست دادن 60 هزار موقعیت شغلی را در سال 2012 بوده است.
 
كاهش شدید فعالیت های بخش عمرانی را می توان نتیجه بحران مالی انگلیس در پایان سال 2011 دانست.     
 
 
 
*** فرانسه
 
** افزایش بهای سوخت
در فرانسه هم بحران سوخت به سرقت بنزین در این کشور منتهی شد.

بنزین در فرانسه بیش از پیش گران شد و این امر پیامدهای مختلفی داشت که سرقت بنزین یا نپرداختن بهای بنزین بخشی از این پیامدها بود.
با افزایش بهای سوخت، کامیونداران فرانسوی مجبور بودند برای پر کردن باک کامیونشان بیش از 1200 یورو پرداخت کنند.  

** فقر  
در تازه ترین گزارش سازمان رصد فقر در فرانسه در ابندای سال 91، از سال 2004، شمار فقرا در فرانسه مدام رو به افزایش بوده است.در مجموع در سال 2009، 13.5 درصد از جمعیت کشور یعنی 11 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت فرانسه با درآمد کمتر از 950 یورو در ماه، در این کشور فقیر بودند.
 
** افزایش شکاف طبقاتی  
نابرابری ها در جامعه فرانسه رو به افزایش رفت به گونه ای که یک چهارم کودکان و جوانان 5 تا 19 ساله در فرانسه از تعطیلات شدند.

یک سوم کودکان در خانواده های با درآمد ماهانه کمتر از 1500 یورو، حتی یک شب نیز بیرون از خانه خود سپری نکردند. در خانواده های متوسط با درآمد بالاتر نیز مدت تعطیلات کاهش یافت.
 
** بیکاری  
نرخ بیکاری در فرانسه در ابتدای سال 91 به بالاترین میزان خود از سال 1999 رسید.
بحران اقتصادی اروپا که از سال 2008 آغاز شد، موجب بیکاری دهها هزار فرانسوی شد که اوج آن در ماه های اولیه سال 91 بود.

** تدابیر ریاضتی به تلویزیون فرانسه رسید
در خرداد ماه شبکه یک تلویزیون فرانسه در راستای تدابیر ریاضتی 10 درصد از نیروهای خود را اخراج کرد.
بحران کاهش درآمدهای تبلیغاتی در شبکه های تلویزیونی فرانسه موجب ش درآمد کل اولین شبکه خصوصی تلویزیونی فرانسه به کمتر از سال 2011 برسد.
 
** كاهش رتبه اعتباری در جذب سرمایه
فرانسه جایگاه اروپایی خود به عنوان محل جذب سرمایه ی سرمایه گذاران را از دست داد و پس از آلمان در رتبه سوم قرار گرفت.
فرانسه که از نظر جذب سرمایه خارجی پس از انگلیس در رتبه دوم قرار داشت، اکنون پس از آلمان در رتبه سوم قرار دارد.  
 
** روزنامه فرانس سوار رسما ورشکسته شد  
دادگاهی در پاریس در 7 تیرماه رسما روزنامه فرانس سوار را ورشکسته اعلام کرد.

بدین ترتیب فرانس سوار به کلی  منحل شد.
 
** رشد اقتصادی فرانسه به صفر رسید  
در 9 تیرماه موسسه آمار ملی فرانسه اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست 2012 صفر بوده است.
فرانسه از کاهش تقاضای داخلی از سوی شرکایش در کشورهای منطقه یورو ضرر دید.  
 
** ورشکستگی اقتصادی  
میشل ساپن وزیر کار فرانسه در بهمن ماه اذعان کرد که در صندوق دولت دیگر پولی باقی نمانده و فرانسه که دومین اقتصاد منطقه یورو است به طور کامل ورشکسته شده است.  
هشتاد درصد از مردم با نظر وزیر کار فرانسه موافق بودند.  
 
 
 
*** اتریش
در ابتدای سال 91 قیمت بنزین در اتریش هم رکورد زد و قیمت بنزین سوپر روز گذشته به 51/1 یورو رسید که تا آن زمان در آن کشور سابقه نداشت.
 
** کاهش رتبه اعتباری بانک ها
موسسه اعتبار سنجی مودیز رتبه اعتباری 3 بانک مهم اتریش را کاهش داد.
در سال گذشته موسسه اعتبار سنجی مودیز رتبه اعتباری یونیکردیت بانک اتریش را نیز با چشم اندازی منفی ، یک درجه کاهش داد و از A2 به A3 رساند. این موسسه همچنین رتبه اعتباری رایفایزن بانک اینترنشنال را با چشم اندازی پایدار ، یک درجه کاهش داد و به این ترتیب رتبه اعتباری این بانک از A1 به A2 تنزل یافت. 

موسسه مودیز در مورد بانک های اتریش ، به ویژه آسیب پذیری آنها را در برابر اوضاع مرکز و شرق اروپا و نیز جامعه کشورهای مستقل متذکر شد.
 
 
 
 *** دانمارک:

** كاهش رتبه اعتباری بانکهای دانمارکی
آژانس اعتبارسنجی مودیز در ابتدای سال با استناد به تاثیر بحران حوزه یورو بر کیفیت وام دهی بانک‌ها و توانایی افزایش منابع مالی‌ آن‎ها، رتبه بندی بدهی ۹ بانک‌ این کشور را به همراه شعبه فنلاندی یکی از این بانک‌ها ۳ درجه کاهش داد. 

اسامی این ۹ بانک دانمارکی دنسکه بنک، جیسکه بنک، سیدبنک، اسپر نورد بنک، رینگک جابینگ لندبوبنک، نیکردیت، ریلکردیت، دی ال آر کردیت و دنمارکس اسکیبس کردیت است.  مودیز رتبه اعتباری سمپو بنک، شعبه فنلاندی دنسکه بنک را نیز کاهش داد. 
بر اساس اعلام مودی، موسسات مالی دانمارک با رشد اندک اقتصاد داخلی، تضعیف بهای املاک و مستغلات، سطوح بالای بی‌کاری و همچنین ریسک شوک‌های خارجی حاصل از بحران بدهی مداوم در منطقه یورو مواجه بودند.
 
 
 
 
*** یونان

** بحران یتیم خانه‌ها
افزایش تعداد کودکان یتیم خانه های یونان یکی از پیامدهای فاجعه بار بحران اقتصادی یورو است.
بحران اقتصادی در یونان و تاثیر سوء آن بر زندگی مردم یونان کاملا مشهود است. یکی از پیامدهای این وضع، از هم پاشیده شدن خانواده ها در یونان است. شماری از خانواده های یونانی به علت ناتوانی مالی و قادر نبودن به تامین هزینه های فرزندانشان، آنها را رها می کنند. 
 درواقع، کودکان و نوجوانان یونانی که والدین شان آنها را رها می کنند جوانترین قربانیان بحران اقتصادی یونان هستند. آنها به علت نبود عشق و علاقه والدین شان رها نشده اند بلکه فقدان پول، چنین سرنوشتی را برای آنها رقم زده است. نگاهی به وضع یتیم خانه های یونان پرده از ماجرای تلخ سرنوشت این کودکان و نوجوانان یونانی بر می دارد. مسوولان یتیم خانه ها در یونان می گویند تعداد کودکانی که به این مراکز ارجاع داده می شود، افزایش یافته است. علت این مساله هم ناتوانی والدین این کودکان در تامین غذا و پوشاک آنها است. در شرایط اقتصادی پیش آمده، شمار زیادی از خانواده های فقیر در یونان از سازمانهای امدادی درخواست کمک می کنند تا بتوانند از کودکانشان مراقبت کنند.  


براساس این گزارش ، همواره در یونان، کودکان یتیم وجود داشته اند اما آنچه در 2 سال گذشته در یونان تغییر کرده، نوع کودکانی است که به یتیم خانه های یونان ارجاع داده می شود. قبلا کودکانی از خانواده های مشکل دار از قبیل کودکان والدین معتاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی به یتیم خانه های یونان آورده می شدند اما در دو سال گذشته این الگو کاملا تغییر کرده است بطوری که اکثر کودکان انتقالی به یتیم خانه های یونان از خانواده هایی هستند که فقط مشکل مالی دارند.
 
 
 
  *** جمهوری چک
اطلاعات رسمی نشان داد که اقتصاد جمهوری چک وارد دوره رکود شد.
رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست سال 2012، هشت دهم درصد کاهش یافت.

رکود به معنای کاهش رشد اقتصادی یک کشور برای دو سه ماهه متوالی است.
 
جمهوری چک که ده و نیم میلیون نفر جمعیت دارد، سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست.
 
 
 
*** سوئیس

** كاهش رتبه اعتباری بانک‌ها
موسسه اعتبارسنجی مودیز رتبه اعتباری بانک‌های سوئیسی را کاهش داد.
موسسه اعتبارسنجی مودیز در اقدام خود در تیرماه رتبه اعتباری بانک‌های سوئیسی را از Aa1 به A1 کاهش داد. این کاهش رتبه اعتباری به دنبال تشدید بحران اقتصادی در اروپا صورت می‌گیرد.
باشگاه خبرنگاران
طبقه بندی: بخش خواندنی ها، 
برچسب ها: بحران در قاره سبز و ینگه دنیا در سالی که گذشت: از اسپانیا تا یونان و ...،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 فروردین 1392 توسط مهرداد مؤذنی
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}