تبلیغات
وبلاگ خبری پایگاه نیوز - آیت‌الله‌ خامنه‌ای از جوانی به‌ دنبال وحدت‌ اسلامی بودند

وبلاگ خبری پایگاه نیوز
 


گفتاری از آیت‌الله علامه محمد واعظ‌زاده خراسانی، نخستین دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif در اندیشه‌ی وحدت مسلمین
این اصل را باید پذیرفت كه تمام افراد آرزومند بازگشت مسلمانان به عظمت گذشته‌شان‌، طرفدار وحدت نیز بوده‌ و هستند، زیرا مهم‌ترین خطر و آفت برای مسلمانان، اختلاف بوده و هست. آیت‌الله خامنه‌ای از مدت‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در اندیشه‌ی وحدت اسلامی، بیداری اسلامی و بازگشت مسلمانان به عظمت گذشته بودند. ایشان با طیف وسیعی از علما و روشنفكرانی كه از طرفداران بیداری اسلامی بودند ارتباط و دوستی و همكاری داشتند؛ شخصیت‌هایی همچون مرحوم شهید دكتر بهشتی، مرحوم آیت‌الله مطهری، مرحوم آیت‌الله طالقانی، مرحوم آیت‌الله كاشانی و مانند ایشان.

همچنین آیت‌الله خامنه‌ای مدتی كه در قم بودند، با آراء و افكار مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی و مرحوم آیت‌الله سید صدرالدین صدر نیز آشنا شدند. همان‌طور كه می‌دانید، مرحوم آیت‌الله بروجردی به‌شدت بر مسأله‌ی وحدت اسلامی تكیه می‌كرد و به‌شدت از حامیان دارالتقریب قاهره بود. مرحوم آقا سید صدرالدین صدر نیز چنین دیدگاه‌هایی داشتند.
خاطره‌ی رهبر انقلاب درباره‌ی

امام خمینی رحمه‌الله هم قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دائماً بر وحدت مسلمین و وحدت شیعه و سنّی تأكید داشتند. حتی خاطرم هست كه یك بار فرمودند: كسانی كه امروز از اختلاف شیعه و سنّی دم می‌زنند، نه شیعه هستند و نه سنّی. آیت‌الله خامنه‌ای هم از همان آغاز، طرفدار عزّت و عظمت اسلامی و نظریه‌ی وحدت بودند. ایشان از زمانی كه توسط نظام سابق به تبعیدهای مكرّر در شهرهای مختلف و از جمله شهرهای اهل سنت در اطراف زاهدان فرستاده شدند، با علمای اهل سنت رفیق بودند و تا امروز هم رفاقت‌شان باقی است.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif تشكیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
یكی از اقدامات آیت‌الله خامنه‌ای در دوران رهبری، تشكیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی است. ماجرا از این قرار بود كه ایشان تصمیم گرفتند یك مركز اجتماعی به نام مجمع اهل بیت تشكیل شود كه این مجمع تشكیل شد. من یادم می‌آید در همان روز اول كه جلسه‌ای تشكیل شد، افرادی مطرح كردند كه خوب است یك مجمع دیگری هم به نام دارالتقریب تأسیس شود. بعد از مدت كوتاهی، آیت‌الله خامنه‌ای تصمیم گرفتند چنین مركزی برای تقریب تأسیس كنند. ایشان ابلاغی به من دادند و ما با امكانات مختصری شروع كردیم.

یك هیأت ‌اُمناء برای دارالتقریب تشكیل شد كه شامل شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله خامنه‌ای، دكتر بی‌آزار شیرازی، مرحوم شهید سید محمدباقر حكیم و دیگران بود. در مورد اسم مجمع هم آقای خسروشاهی با آقای شیخ محمدتقی قمی تماس گرفت. ایشان گفتند كه نام «دارالتقریب» را بگذارید برای قاهره بماند و شما یك نام دیگری انتخاب كنید. ما هم بالأخره نام مجمع تقریب را انتخاب كردیم. یك روز كه خدمت رهبری بودیم پیشنهاد شد كه نام مجمع را بگذاریم «مجمع جهانی»، ایشان هم موافقت كردند.
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/22455/in2.jpg
  دیدار رهبر انقلاب با میهمانان شركت‌كننده در نوزدهمین كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی؛ ۱۳۸۵
«مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی» تا امروز كارهای بسیاری كرده است؛ از جمله تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی، راه‌اندازی كتابخانه‌ی غنی و مركز تحقیقاتی كه در قم فعالیت می‌كند و تاكنون بیش از صد كتاب چاپ كرده است. قبل از این‌كه مجمع تأسیس شود، هر سال در ایام تولد رسول اكرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله یك كنگره‌ی وحدت در تهران تشكیل می‌شد و علمای شیعه و سنی شركت می‌كردند، اما بعد از این‌كه مجمع جهانی تقریب تأسیس شد، رهبری فرمودند كه این كنگره را مجمع‌التقریب دنبال كند. این كنگره از سوی مجمع در تهران برگزار شد و هر سال افراد بیشتری از جهان اسلام و حتی علما و شخصیت‌ها دعوت می‌كردیم و یك موضوع را به بحث می‌گذاشتیم.

یكی از اقدامات جالب توجه، دیدار شركت‌كنندگان در كنفرانس وحدت با رهبر انقلاب است كه نشان می‌دهد آیت‌الله خامنه‌ای دائماً به مسأله‌ی تقریب توجه دارند و همین باعث شده ایشان با بسیاری از علمای اهل سنت كشورهای اسلامی آشنا شوند.
پاسخ‌های آیت‌الله خامنه‌ای به پرسش‌ها درباره‌ی
غیر از كنگره‌ی عظیمی كه هر سال به نام تقریب در تهران برگزار شده است، دو اجتماع دیگر هم در زمان دبیركلی من برگزار شد؛ یكی كنگره‌ی سید جمال‌الدین اسدآبادی كه رهبر انقلاب پیامی خطاب به آن فرستادند. كنگره‌ی دیگری هم به نام مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی و شیخ محمود شلتوت برگزار كردیم كه برای این كنگره هم ایشان پیام دادند.

تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در داخل و خارج كشور مؤثر بوده است. یكی از آثار خارجی آن این است كه همه می‌دانند رهبر جمهوری اسلامی جزو طرفداران تقریب است. ایشان در حرمت توهین به مقدسات اهل سنت فتوا داده‌اند و این موضوع تأثیر بسیار زیادی در میان اهل سنت كشورمان و همچنین اهل سنت جهان اسلام داشته است.
طبقه بندی: پیک رهبری، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 توسط مهرداد مؤذنی
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}