تبلیغات
وبلاگ خبری پایگاه نیوز - چه حكمی در انتظار "بردلی مانینگ" قهرمان شكست سكوت در ارتش آمریكاست؟

وبلاگ خبری پایگاه نیوز
 
بالاخره "برادلی مانینگ" كه در سال 2010 اقدام به یك دانلود عظیم اطلاعاتی و ارسال 700 هزار سند محرمانه و شنودهای دیپلماتیك به وب‌سایت "ویكی‌لیكس" (WikiLeaks) نمود، یك قهرمان است یا یك خائن؟

روز دوشنبه 3 ژوئن 2013 (13 خرداد 92) قرار است دادگاه محاكمه سرباز ارتش آمریكایی در شهری در نزدیكی واشنگتن برگزار شود.

*** "برادلی مانینگ" كیست؟

"برادلی مانینگ" متولد 1987 میلادی است. در دوران تحصیل، دانش‌آموزی خجالتی اما درسخوان بود. جوانی 25 ساله كه تنها 1/58 متر قد و كمتر از 50 كیلوگرم وزن دارد، اكنون مشروعیت و اعتبار یك "ابرقدرت" را به چالش كشیده است.

"مانینگ" سربازی باهوش، عضو سابق ارتش آمریكا و نخبه كامپیوتر است. مانینگ، زمانی كه در ارتش آمریكا و در جنگ افغانستان مشاركت فعال داشت، همواره از ابراز انتقادات تند نسبت به كشتار غیرنظامیان افغان توسط نظامیان آمریكایی ابایی نداشت و در صفحه فیس‌بوك خود نیز سوءظن مأموران اطلاعاتی آمریكا را برانگیخته بود. تا اینكه در سال 2010 اقدام به یك دانلود عظیم اطلاعاتی و ارسال 700 هزار سند محرمانه و شنودهای دیپلماتیك به وب‌سایت "ویكی‌لیكس" (WikiLeaks) نمود.

سایت ویكی‌لیكس، با مدیریت "جولین آسانژ" (Julian Assange) یك سازمان بین‌المللی ضدجنگ است كه از سال 2006 به ارسال و افشای اسناد گوناگون، به صورت ناشناس می‌پردازد. افشای اسناد طبقه‌بندی شده درباره جنگ افغانستان، عراق، در مورد وزارت خارجه آمریكا، از برخی افشاگری‌های این سازمان به شمار می‌رود. گفته می‌شود بعد از افشاگری اخیر، حتی پیگیری قضایی از "جولین آسانژ" و محاكمه وی به عنوان صاحب سایت ویكی‌لیكس نیز دور از انتظار نیست.

مانینگ، در همان سال 2010 در بغداد به اتهام افشای اطلاعات محرمانه ارتش از رایانه‌های سری آمریكا بازداشت شده و از آن زمان تاكنون در زندان ایالت ویرجینیا به سر می‌برد.

*** جرم متهم چیست و چه حكمی در انتظار اوست؟

حدود سه ماه پیش، عده‌ای از هواداران وی، بخشی از فایل صوتی دفاعیات "مانینگ" در دادگاه را بر روی شبكه‌های اینترنتی قرار دادند. البته جلسه دادگاه قبلی (فوریه 2013)، به صورت كاملاً غیرعلنی برگزار شد و ضبط آنچه در آن جلسه گذشت، نقض حكم قضایی بوده است.

مانینگ در این جلسه برای دفاع از خود گفت: «من احساس می‌كردم دارم كاری انجام می‌دهم كه ضمیرم به من اجازه می‌دهد؛ این اطلاعات، باید به اطلاع عموم می‌رسید و علنی می‌شد.»

جرمی كه اكنون "مانینگ" را پای میز محاكمه‌ای نمایشی كشانده، افشای صدها سند رسمی ارتش آمریكا است (مثلاً فیلم‌هایی از حملات هوایی به مناطق مسكونی عراق و افغانستان، فایل‌های ارزیابی بازداشت‌شدگان زندان گوانتانامو، انتشار ویدئوی معروف به "Collateral Murder" و غیره). در متن جدیدترین پرونده علیه وی، 22 جرم به چشم می‌خورد كه برخی از آنان عبارتند از: حمایت از دشمن، خیانت به كشور، جاسوسی، .

بنا به اظهار روزنامه "تاگس‌سایتونگ" محاكمه فوق قرار است حدود دو ماه و نیم طول بكشد اما در نهایت احتمال می‌رود كه حكم اعدام یا حبس ابد در انتظار او باشد.

*** بالاخره "مانینگ" یك قهرمان است یا یك خائن؟

الف) مدافعان: عده بسیاری از هواداران مانینگ، افشاگری وی را جرقه انقلاب‌های متعددی می‌دانند كه در منطقه خاورمیانه رخ داده است. در آستانه شروع جلسه محاكمه وی نیز تظاهرات‌هایی در 24 شهر جهان (از جمله تورنتو، برلین، پاریس، سئول،... ) برپا كرده و فریاد « همه ما، "برادلی" هستیم»‌ سر داده‌‌اند. مدافعان ضدجنگ و طرفداران خبررسانی‌های بی‌سانسور، مانینگ را یك "قهرمان" تلقی می‌كنند.

ب) مخالفان: عده‌ای "مانینگ" را فردی خائن به اطلاعات سری كشورش می‌دانند كه به امنیت ملی خدشه وارد كرده است.

در ورای حمایت‌ها و اعتراضاتی كه طی این سه سال، به شخص مانینگ و عملكرد وی وارد شده، شواهد نشان می‌دهد هر چه سران نظامی و سازمان اطلاعات ارتش ایالات متحده بیشتر برای مخفی نمودن اسناد محرمانه و تشدید خفقان در اطلاعات ارتش، تلاش می‌كنند، گویا نتیجه عكس می‌دهد.

انتشار اسناد مذكور، خسارات زیادی به حیثیت ارتش و كاخ سفید وارد كرده است. آنان به خیال خود با بازداشت و محاكمه "مانینگ" كه تنها از بخشی از اطلاعات مخوف و محرمانه در رایانه‌های سری ارتش آگاهی یافته و پرده برداشته بود، توانستند جلوی انتشار آن را گرفته و این ماجرا را به مدد سانسور خبری، محو كنند، اما "مانینگ" به عنوان اولین كسی كه شجاعت شكستن سكوت در قبال گوشه‌ای از خفقان ارتش آمریكا را داشت، توانست توجه بسیاری از صاحب‌نظران دنیا را به خود جلب كند. حال باید منتظر بود تا اخبار جدیدتری از محاكمه روز 3 ژوئن 2013 از سانسور خبری دادگاه‌های غیرعلنی "مانینگ" عبور كرده و به گوش جهانیان برسد.

منبع: باشگاه خبر نگاران جوان

طبقه بندی: بخش خواندنی ها، 
برچسب ها: چه حكمی در انتظار "بردلی مانینگ" قهرمان شكست سكوت در ارتش آمریكاست؟،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 15 خرداد 1392 توسط مهرداد مؤذنی
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}